Jest oczywiste, że niektóre mutacje barwne wyglądają identycznie dla niewtajemniczonych.

Nieraz potrzeba sporo czasu zanim nauczymy się cech charakterystycznych poszczególnych mutacji. Niektóre mutacje barwne mogą przysparzać kłopotów nawet doświadczonym hodowcom. Dobrym przykładem są mutacje dilute i pallid u nierozłączek czerwonoczelnych. Na pierwszy rzut oka wydają się niemal identyczne. Obie "tworzą" ptaka w kolorze, który można nazwać jasno-zielonym albo "brudnym żółtym". Trudność w rozróżnieniu tych dwóch mutacji po części wynika również z faktu, że mutacja dilute u nierozłączek czerwonoczelnych jest wyjątkowo rzadko występująca. Zatem porównajmy je ze sobą.

DILUTE:

Mimo, że mutacja ta znana jest od około 60 lat to nadal pozostaje dość rzadka. Przez lata nazwa tej mutacji zmieniała się od "Japanese yellow" (japoński żółty), przez "Japanese golden cherry" aż po pastel, mimo że pod naukową nazwą dilute znana jest już dość długi czas. Jest to mutacja eumelaniny, zmieniająca strukturę tego pigmentu i może być rozpoznana przez analizę piór.

Nie będziemy się wgłębiali w szczegóły procesu powodującego zmiany, ale ostateczny efekt wizualny to redukcja eumelaniny (czarnego pigmentu) w piórach o około 80-90%, co w efekcie daje tego "żółtego" ptaka z zielonym połyskiem, który ma lotki jasno szare. Napisałem redukcję eumelaniny w piórach bo w istocie ta zmiana ma miejsce w trakcie transportu eumelaniny do piór. Co oznacza, że pigment ten w oczach, nogach, pazurkach itd pozostaje bez zmian. To wyjaśnia dlaczego ptak w tej mutacji ma oczy i nogi w takim samym kolorze jak ptak w "typie dzikim".

PALLID:

Ta mutacja pojawiła się w Australii, stąd jej pierwotna nazwa "Australian cinnamon" (australijski cynamonowy), gdyż wierzono wówczas, że jest to mutacja cynamonowa ponieważ młode ptaki miały czerwone oczy w pierwszych dniach życia. Obecnie wiadomo, że mutacja cynamonowa to nie jedyna mutacja, w której młode ptaki rodzą się z czerwonymi oczami, które z biegiem czasu zmieniają kolor na normalny ciemny. To świadczy jedynie o formie albinizmu.

W tej mutacji problem z eumelaniną występuje na etapie jej wytwarzania. Jej jakość jest słaba przez co ptaki, podobnie jak u dilute, są bardzo jasno zielone. Zatem jak widać jest duże podobieństwo do mutacji dilute ale jest też jedna bardzo istotna różnica, mianowicie kolor nóg. Ponieważ eumelanina jest zmieniona już na etapie jej wytwarzania zatem ma wpływ również na kolor nóg i pazurków. W rezultacie nogi są w kolorze cielistym a pazurki białe.

Jeżeli umieścimy obok siebie ptaki tych dwóch mutacji to wydaje się, że dilute ma bardziej żółtawy kolor a pallid bardziej jasno-zileony. Jednakże, jeśli nie mamy możliwości postawić obok siebie tych dwóch ptaków to kolor piór może być trudny od oceny ale kolor nóg jasno wskaże nam, czy to jest pallid czy dilute.

porownanie pallid dilutei

Kombinacje z innymi mutacjami.

Bezproblemowo możemy łączyć te dwie mutacje z Dark Factor lub mutacjami psitaciny. To nie ma wpływu na ich rozpoznawalność. Jednak kombinacje z innymi mutacjami eumelaniny nie powinny być stosowane gdyż prowadzą do nieporozumień i niepewności.

Jest jednak jedna mutacja, w pełni akceptowana, która może powodować pewne utrudnienia w rozpoznaniu tych dwóch mutacji: pallid lub dilute w kombinacji z opaline. Czynnik opaline powoduje jeszcze bledsze ptaki, co dodatkowo utrudnia rozróżnienie koloru piór między tymi dwiema mutacjami. Jednak ponownie, kolor nóg da nam wyraźny znak, który jest który. Opaline dilute ma szare nogi, natomiast opaline-pallid ma nogi koloru cielistego. Należy dodać, że kombinacja opaline-pallid, jest dość rzadko spotykana, gdyż wymaga to aby zaszedł cross-over.

Warto znać charakterystykę tych dwóch mutacji, gdyż dość często się zdarza, że miłośnicy nierozłączek mylą pallid z dilute.