Bronze fallow jest mutacją autosomalną recesywną, która wykazuje ograniczoną redukcję eumelaniny zarówno w piórach jak i oczach. Jest to rodzaj albinizmu - dowodzi tego właśnie fakt, że redukcja eumelaniny widoczna jest w pióach, oczach, nogach i pazurkach.

Bronze fallow ma zatem typowe bordowo-czerwone oczy. Ogólny kolor ciała to zielono-laurowy (zielony z brązowawym odcieniem). Lotki są szarobrązowe. Stopy są koloru bladoróżowego, a pazurki są koloru rogowego. Kolor maski pozostaje bez zmian. Jeśli przyjrzymy się uważnie, zobaczymy, że tył głowy ma nieco jaśniejszy kolor niż skrzydła i płaszcz.

Ptaki te są błędnie nazywane „lacewings” w Holandii i Belgii.

U nierozłączek mutacja bronze fallow została już (2016) znaleziona u Agapornis roseicollis, Agapornis taranta i Agapornis fischeri.

U Agapornis roseicollis oraz u A. taranta i A. fischeri bronze fallow jest ptakiem trudnym w hodowli. Młode są dość słabe, a śmiertelność tych jest dość wysoka. Dlatego zaleca się jak najczęstsze wykorzystywanie w hodowli szpaltów na bronze fallow. Zdecydowanie nie zaleca się kojarzenia bronze fallow z bronze fallow - wtedy śmiertelność wśród młodych jest prawie stuprocentowa. Ta mutacja zatem nie jest odpowiednia dla początkujących hodowców lub hodowców, którzy chcą szybkich rezultatów.

Bronze fallow u Agapornis roseicollis

W 1978 r. w Niemczech urodził się pierwszy bronze fallow w hodowli Karlheinza Grau. Następnie z Niemiec kilka ptaków trafiło do Theo Slagmolen w Belgii. Wraz z bratem Francois Theo posiadali wieloletnie doświadczenie w hodowli różnych gatunków ptaków i dzięki ich "kunsztowi hodowlanemu" udało się stworzyć stosunkowo stabilną kolekcję bronze fallow A. roseicollis.

Obecnie bronze fallow Agapornis roseicollis są znacznie bardziej powszechne, ale ze względu na wysoką śmiertelność zdecydowanie nie jest to popularna mutacja wśród większości hodowców. Wielu hodowców próbuje hodować te ptaki, ale większość z nich rezygnuje po kilku pierwszych rozczarowaniach. Jednak bardzo ważne jest, aby ta mutacja została zachowana a różni hodowcy już udowodnili, że jest to możliwe. W Brazylii pewien hodowca, z powodzeniem parował bronze fallow z różnymi innymi mutacjami, takimi jak aqua i turkus. Jego sukces polegał na tym, że regularnie parował je z zielonymi typu dzikiego. Takie działanie zajmuje więcej czasu ale rezultaty są znacznie lepsze. Bronze fallow u A roseicollis można łączyć w kombinacji z dark factor (D), orange face, pale headed, opaline, aqua i turkus.

Bronze fallow u Agapornis taranta

Ta mutacja u A. taranta prawdopodobnie pochodzi z Holandii.

Ptaki te mają szaro-brązowe lotki, czerwone oczy, blade stopy i paznokcie oraz nieco bardziej popielaty kolor ciała niż zwykle.

Ta mutacja rozprzestrzeniła się mimowolnie, prawdopodobnie przez szpalty i z tego co wiadomo pewna liczba hodowców ma je już w swojej kolekcji. Można powiedzieć, że na szczęście, ponieważ w ten sposób jest mniejsze ryzyko, że ta mutacja wyginie. Miejmy nadzieję, że uda im się utrzymać tę mutację na przyszłość.

Bronze fallow u Agapornis fischeri

Na wystawie Dansk Agap Klub w 2002 roku ptaki zostały po raz pierwszy publicznie pokazane.

Ptaki wizualnie wyglądają na pierwszy rzut oka jak pastele, ale jeśli przyjrzymy się uważnie, zobaczymy bordowo-czerwone oczy. Ponadto ptaki mają wysoką redukcję eumelaniny na głowie, podobnie jak bronze fallow u Agapornis roseicollis. Stopy są koloru bladoróżowego, pazurki są koloru rogowego.

 bronze fallow fischeri

 

 Opracowano na podstawie książki : "Lovebirds Compendium" 2016 - Dirk Van den Abeele