www@toruande.org.pl
nie wiem czy podać :-)

Pierwsze doniesienia o mutacji cynamonowej u papug prawdopodobnie dotyczyły papużek falistych (Melopsittacus undulatus). O ile wiemy, mutacja ta została po raz pierwszy zgłoszona dla tych ptaków w 1931 roku. Jeśli chodzi o nierozłączki to do tej pory mutację tą znaleziono tylko u Agapornis roseicollis. Jednak ten cynamonowy mutant może pewnego dnia pojawić się u innych gatunków nierozłączek.

Cynamon

Cynamon jest mutacją recesywną sprzężoną z płcią, w której, w przeciwieństwie do typu dzikiego, zamiast czarnej eumelaniny powstaje cynamonowo-brązowa eumelanina. Można to wyraźnie zaobserwować na przykład w lotkach tych ptaków, zamiast czarne, są brązowe. Ten cynamonowo-brązowy kolor zainspirował hodowców papużek falistych do nazwania tej mutacji cynamonem.

 cynamon lotki

W związku z tą mutacją wciąż jest sporo nieporozumień. Często słyszy się historie, że w mutacji cynamon w piórach powstaje feomelanina lub że czarna eumelanina w cynamonie staje się brązowa. Niestety opiera się to na błędnych informacjach z artykułów sprzed kilkudziesięciu lat. Na przykład, u papug tworzy się tylko eumelanina, a nie feomelanina. Nie ma też czarnej eumelaniny, która stała się brązowa. W rzeczywistości jest to niedokończony rodzaj tego, co normalnie stałoby się czarną eumelaniną. W procesie tworzenia eumelaniny pominięty zostaje  jeden etap, przez co ptak ma „niepełną, niedokończoną” granulkę eumelaniny. Normalnym wynikiem procesu tyrozynazy jest czarna eumelanina, jednak w tym przypadku eumelanina nie jest "skończona", co prowadzi do brązowej eumelaniny.

Ptaki cynamonowe rodzą się również z czerwonymi oczami, które po kilku dniach ciemnieją. Ponieważ eumelanina w rdzeniu pióra jest brązowa, pióra pochłaniają mniej światła. Stąd rezultatem końcowym jest kolor zielono-laurowy zamiast normalnego zielonego koloru. Lotki są całkowicie brązowe u tego mutanta, również nogi i pazurki mają wyraźny brązowy odcień. Eumelanina w oczach jest również ciemnobrązowa, jednak nie widać tego tak wyraźnie.

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań nad produkcją i odchyleniami eumelaniny i istnieją przesłanki, że cynamon jest spowodowany mutacją genu TRP. Ten gen TRP1 (białko związane z tyrozynazą) jest niezbędny do zabarwienia czerni eumelaniny. Niektórzy naukowcy zakładają, że przyczynę niedokończonego pigmentu można prawdopodobnie znaleźć już w ER (retikulum endoplazmatycznym) komórek pigmentowych, a więc już na początku procesu produkcji eumelaniny.

Pomimo tego, że cynamon jest właściwie „prostą mutacją”, wciąż istnieje sporo nieporozumień. W rezultacie niektóre fenotypy są nadal niesłusznie uważane za cynamon. Wielu hodowców twierdzi tak na podstawie brązowych lotek. Ale to nie wystarczy, aby nazwać je cynamonem.

Pamiętajmy też, że ptak urodzony z czerwonymi oczami, które później ciemnieją, nie jest z definicji cynamonem. Istnieje wiele mutacji z taką cechą. Sugeruje to jedynie, że jest to mutacja typu „albinizm”.

Wymagania, które należy spełnić, zanim będzie można nazwać mutanta cynamonem, to:

- mutant musi odziedziczyć SL recesywnie;
- utworzona eumelanina musi być brązowa;
- o ile wiadomo, nie jest znany żaden inny allel genu cynamonu.

Cynamon Agapornis roseicollis

Nie ma zbyt wielu wskazówek, ale o ile udało się ustalić, pierwszy cynamon Agapornis roseicollis urodził się prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. Kiedy dokładnie i u którego hodowcy nie udało się do tej pory ustalić. Co do kraju pochodzenia możemy być dość pewni, ponieważ wcześniej używano nazwy „cynamon amerykański”. W tamtych czasach zwyczajowo włączano do nazwy mutacji kraj pochodzenia: amerykański cynamon, duński pied itp. Ponieważ istnieje tylko jedna prawdziwa mutacja cynamonowa, dziś nazywa się go po prostu „cynamonem”.

Ogólny kolor zwykle zielonych piór u A. roseicollis jest zielono-laurowy. Jest to spowodowane eumelaniną obecną w rdzeniu pióra, która jest brązowa. Lotki są brązowe, łapy i oczy brązowawe. Maska zachowuje swój normalny czerwony kolor.

Połączenie z zielonymi i dark factor daje w rezultacie cynamon green, cynamon D green i cynamon DD green. W połączeniu na przykład z aqua będzie to cynamon aqua, cynamon D aqua i cynamon DD aqua itd.

Cynamon nie stwarza żadnych problemów hodowlanych, podobnie jak inne mutacje związane z płcią. To bardzo energiczne ptaki. Cynamon jest mutacją eumelaniny i dlatego może być łączony tylko z mutacjami nie-eumelaniny.

cynamon blue opaline  cynamon szek dominujący 

Kilka podstawowych skojarzeń (samce podawane są jako pierwsze):

cinnamon green x green
50% szans na green/cinnamon (samce)
50%  szansa na cinnamon green (samice)

green x cinnamon green
50% szansa na green/cinnamon (samce)
50% szansa na green (samice)

green/cinnamon x green
25% szansa na green green/cinnamon (samce)
25% szansa na green (samce)
25%  szansa na cinnamon green (samice)
25%  szansa na green (samice)

green/cinnamon x cinnamon green
25%  szansa na cinnamon green (samce)
25%  szansa na greenl cinnamon (samce)
25%  szansa na cinnamon green (samice)
25%  szansa na green (samice)

cinnamon green x cinnamon green
100% cinnamon green (samce i samice)

 

Połączenia z dark factors:

cinnamon green x D green
25%  szansa na greenl cinnamon (samce)
25%  szansa na D green/cinnamon (samce)
25%  szansa na cinnamon green (samice)
25%  szansa na cinnamon D green (samice)

 

Opracowano na podstawie książki : "Lovebirds Compendium" - 2016 - Dirk Van den Abeele