Pale headed
Pale headed

W mutacjach psittaciny możemy zaklasyfikować pale headed jako mutację PPR (częściowa redukcja psittaciny).

Mutacja ta najbardziej wpływa na czerwoną psittacine. U pale headed czerwona psittacina w upierzeniu nie jest czerwona, lecz różowa. Widać to wyraźnie w masce i plamach na piórach ogona. Reszta ciała jest nieco jaśniejsza w porównaniu z typem dzikim. Podobnie jak w przypadku orange face, widzimy, że zmienił się skład chemiczny obecnej czerwonej psittaciny.

Dziedziczenie pale headed to „niepełna dominacja”. Oznacza to, że istnieje wyraźna różnica w kolorze maski ptaków jedno- (SF)  i dwufaktorowych (DF). Ptaki DF mają piękny róż w masce. Redukcja czerwonej psittaciny u ptaków jednoczynnikowych (SF)  jest zmienna i stąd niektóre ptaki SF są trudne do rozpoznania.

Ta mutacja została nazwana pale headed na całym świecie od chwili jej pojawienia się.

 

Pale headed u  Agapornis roseicollis

Pierwszy pale headed A. roseicollis urodził się w 1982 roku w Holandii, w hodowli Harry'ego Bensa w Boxmeer. Z połączenia A. roseicollis green/SL ino x green narodziło się zielone młode o odmiennym kolorze maski. Również zielony kolor ciała był lekko zmieniony. Ptak miał bardziej „jabłkowozielony” kolor (z nieco bardziej niebieskim odcieniem). Był to jedyny młody z tymi kolorami z tej pary rodziców. Młody o odmiennym kolorze okazał się być samcem. Ten ptak był sparowany z kilkoma zielonymi samicami, ale żadne z potomstwa nie miało takiego odmiennego koloru. Kiedy pan Bens zaczął wierzyć, że to prawdopodobnie modyfikacja (a nie mutacja), w końcu narodziło się kolejne młode - po trzech latach - o tym samym odmiennym kolorze.

Później okazało się, że jest to „niepełna dominująca” mutacja. Z powodu tego niepełnego dominującego dziedziczenia kombinacja miała 50% prawdopodobieństwo pojawienia się młodych z tym samym odmiennym kolorem maski (SF pale headed green x green), ale zajęło to trzy lata, zanim pojawiły się pierwsze młode SF. Kolejny dowód na to, że szczęście również odgrywa ważną rolę w hodowli.

Problem z mutacją pale headed polega na tym, że ptaki SF tracą swoje typowe cechy w połączeniu z ptakami typu standardowego.

 

Pale headed u Agapornis fischeri?

Do tej pory (2016r.) pale headed można było znaleźć tylko u Agapornis roseicollis, ale kilka lat temu znaleziono tę mutację u A. fischeri w Australii, którą ludzie nazywają „australijską żółtą maską”. Ta mutacja dziedziczona jest również jako niepełną dominacja. Jeśli mutacja jest DF, ptaki mają pomarańczowo-żółtą maskę, kolor zielonego upierzenia nieco się różni. Kolor dzioba jest jaśniejszy, nieco inny jest też kolor kupra. Kuper wygląda bardziej fioletowo ze „złotym” odcieniem. Ptaki jednoczynnikowe (Sf) mają bladopomarańczową maskę i nieco wybielony kolor dzioba.

Biorąc pod uwagę ekspresję genu, możliwe jest, że ta mutacja jest podobna do orange face lub pale headed u A. roseicollis.  Istnieje różnica w kolorze maski, ale fakt, że ptaki DF (homozygotyczne) u A. fischeri mają żółtą maskę, a ptaki DF u A. roseicollis pale headed mają różową maskę, można łatwo wytłumaczyć składem chemicznym psittaciny obecnej w typach dzikich. Dlatego logiczne jest, że nawet jeśli jest to ta sama mutacja (redukująca czerwoną psittacine), fenotyp (wygląd) u obu gatunków może być nieco inny.

Pale headed jest mutacją psittaciny i podobnie jak orange face może być łączony z innymi mutacjami eumelaniny, mutacjami zmieniającymi budowę piór oraz z opaline. Kombinacje z mutacjami psittaciny nie są zalecane, ponieważ obejmują dwie mutacje psittaciny.

Kiedyś były kombinacje pale headed i aqua. Te młode miały charakterystyczny niebieski kolor. Jednak młode wyhodowane z tej kombinacji były bardzo słabe i zwykle nie przeżywały młodzieńczego pierzenia.

 

Opracowano na podstawie książki : "Lovebirds Compendium" - 2016 - Dirk Van den Abeele