We wpisie o mutacji blue można przeczytać, że całkowita (100%) redukcja kolorowej psittaciny w piórach skutkuje niebieskimi ptakami. Jednak jeśli przyjrzymy się uważnie to zobaczymy, że u różnych gatunków papug, a więc także u nierozłączek, kolory ptaków „niebieskich” są dość zróżnicowane i że istnieją również mutacje, które nie dają czystego niebieskiego koloru ale kolor wahający się gdzieś pomiędzy zielonym a niebieskim.

Te mutacje nazywane są mutacjami parblue (partial blue - częściowo niebieskie). 

Jadną z takich "parblue" jest mutacja  Aqua.

Mutacja ta powoduje częściową redukcję barwnej psittaciny obecnej w - co ważne - całym upierzeniu. Daje to kolor "morski-zielony".

W przeciwieństwie do niebieskich ptaków, u których kolorowa psittacina całkowicie zniknęła, mutacja aqua nadal ma trochę kolorowej psittaciny - czerwony i żółty pigment zmniejszony o połowę. Ważne jest, aby w tej mutacji nastąpiło równomierne zmniejszenie obecnej psittaciny. Zarówno w masce, jak i piórach ciała redukcja wynosi około 50%. W rezultacie powstają ptaki, które nie są zielone ani niebieskie ale ich kolor jest gdzieś pomiędzy (morski-zielony). Obszary piór, które są czerwone u typu dzikiego, stają się jasnoróżowe, a żółte (u typu dzikiego) obszary piór stają się jasnożółte. W przeciwieństwie do niektórych mutacji eumelaniny ta mutacja nigdy nie wpływa na kolor oczu, nóg czy pazurów.

Mutacja aqua występuje obecnie u nierozłączek Agapornis roseicollis, a czasami (w Azji) u Agapornis fischeri, Agapornis personatus i Agapornis lilianae, ale nadal nie jest pewne, czy możemy już powiedzieć, że jest to mutacja "pełnoprawna" dla tych trzech ostatnich gatunków.

Aqua Agapornis roseicollis ma bardzo charakterystyczny pomarańczowo-różowy (morelowy) kolor maski. Ważną cechą jest aby maska była cała w jednolitym kolorze, nie tylko czoło brzoskwiniowe a reszta maski biała ale cała maska w takim samym kolorze - to świadczy o "jakości ptaka tej mutacji". Oto przykład "ładnej maski" u mutacji aqua:

aqua

Kiedy połączymy takiego aqua z dark factor, kolor zmienia się bardziej i będzie wyglądał na bardziej niebieski. Niektórzy hodowcy czasem myślą (mają nadzieję), że mają do czynienia z inną mutacją niż aqua. Niektórzy nawet nazywają tą kombinację (aqua + dark factor) szmaragdem. Trzymajmy się zawartych umów i po prostu używajmy D aqua. Jeśli obecne są dwa dark factor, otrzymujemy szaro-zielonkawy fenotyp i używamy terminu DD aqua. Kolor kupra tych ptaków jest szary.

Ta mutacja jest dziedziczona autosomalnie recesywnie.