Nie ino, ale wciąż ptak z czerwonymi oczami. Taki obraz ma większość hodowców, gdy słyszą słowo „fallow”.

I rzeczywiście, u wszystkich mutantów opisywanych jako fallow ilość eumelaniny w oczach w jakiś sposób zmniejszyła się, powodując odmienny kolor oczu. Ten kolor oczu zmienia się od bardzo jasnej czerwieni do, jak to się określa, „ciemnoczerwony burgund”. Niemniej jednak w upierzeniu nadal występuje eumelanina i dlatego ptaki te to zdecydowanie nie Ino.

W istniejącej literaturze ornitologicznej mutanty fallow opisywane są u wielu gatunków ptaków. Ponieważ w obrębie istniejących gatunków można znaleźć wiele typów fallow, konieczny jest dalszy podział w ramach mutacji fallow. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę tło genetyczne i to, co dokładnie występuje w piórach.

Najpierw jednak skupmy się na nazwie fallow. Jako przymiotnik, fallow odnosi się do jasnobrązowego koloru. Możemy więc założyć, że nazwa fallow pochodzi od brązowego koloru lotek występujących u niektórych ptaków fallow.

Typowy dla fallow jest fakt, że wszystkie te ptaki mają pewną redukcję eumelaniny w swoim upierzeniu, a ich kolor oczu zmienia się od jaskrawoczerwonego do winno-czerwonego, w zależności od mutacji fallow. Niepełna redukcja eumelaniny i zaczerwienienie oczu to dwa warunki, które muszą być spełnione, jeśli chcemy używać terminu fallow. Trzecim wymaganiem do tej pory było to, że typ fallow musi dziedziczyć autosomalnie recesywnie.

Zgodnie z umowami międzynarodowymi, istniejące typy fallow dzielą się na „bronze fallow”, „pale fallow”, „dun fallow” oraz „ashen (albo smokey) fallow”. Próbowano je klasyfikować na podstawie widocznej redukcji eumelaniny w piórach i lotkach.

W ashen (czasami nazywanym również smokey) fallow czarna eumelanina jest redukowana do jasnoszarego zgodnie z tą klasyfikacją. O ile wiadomo, ten „ashen (smokey) fallow” występuje tylko u nimf (Nymphicus hollandicus).

U „dun fallow” czarna eumelanina jest zredukowana do szarobrązowego.

U „bronze fallow” czarna eumelanina zostaje zredukowana do brązu.

U „pale fallow” czarna eumelanina jest zredukowana do jasnobrązowej.

Ta wstępna lista jest dobrym początkiem tworzenia podziału, jednak te „poziomy” redukcji eumelaniny nie są wystarczające, sam fakt, że mutacja jest określana „wizualnie” wydaje się być niebezpieczny, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi różnica pomiędzy brązem, brązową szarością itp. Doświadczenie uczy, że indywidualna interpretacja i umiejętność wyraźnego rozróżnienia niektórych kolorów odgrywa kluczową rolę. To, co niektórzy uznają za szarobrązowe, innym może wydawać się szare lub brązowe. Potrzebna by była inna klasyfikacja, taka, w której można zmierzyć pewne czynniki.

U nierozłączek można znaleźć dwa, a może nawet trzy typy fallow. Uderzające jest to, że u nierozłączek, w przeciwieństwie do papużek falistych, istnieje wyraźna różnica w kolorze upierzenia między tymi typami fallow. Ponieważ u nierozłączek redukcja eumelaniny różni się w różnych typach fallow, zatem poprzez kolor oczu, w połączeniu z redukcją eumelaniny w upierzeniu, możliwe jest lepsze rozróżnienie.

Wydaje się, że u nierozłączek:

- Bronze Fallow - ma ograniczoną redukcję eumelaniny, zarówno w oczach jak i w upierzeniu. Kolor zwykle zielonych piór wydaje się być bardziej zielono laurowy, a oczy są ciemniejsze, bordowoczerwone.

- Pale Fallow - tutaj mamy wysoką redukcję eumelaniny w oczach i upierzeniu. Ogólny kolor ciała jest żółty - z jasnozielonym odcieniem, oczy są jaskrawoczerwone.

- Dun Fallow - niewielka redukcja eumelaniny w upierzeniu powodująca, że ​​kolor piór jest podobny do cynamonowego lub nawet pastelowego, ale z dużą redukcją eumelaniny w oczach. Z tego powodu oczy są jaskrawoczerwone.

Jest to opinia autora książki i chociaż wielu hodowców zgadza się z tą teorią, może się okazać, że ta klasyfikacja nie jest całkowicie poprawna lub niekompletna.

Poszczególne typy fallow nierozłączek zostaną opisane bardziej szczegółowo w oddzielnych wpisach.

 

 Opracowano na podstawie książki : "Lovebirds Compendium" - 2016 - Dirk Van den Abeele