Poza brown fallow i dun fallow mamy też mutację, którą nazywamy palle fallow. W tej autosomalnej recesywnej mutacji eumelanina obecna w piórach jest zmniejszona o 90 do 95 procent.

Ta znacząca redukcja eumelaniny ma również miejsce w oczach, łapach i pazurach. Z tego powodu kolor pale fallow jest znacznie jaśniejszy niż brown fallow. Pale fallow ma również charakterystyczny kolor oczu. Są jaskrawoczerwone, czasem nawet krystalicznie czyste. Powód można znaleźć, badając eumelaninę, która wciąż jest obecna w oczach. W przeciwieństwie do brown fallow, które mają bordowo-czerwone oczy, ta mutacja ma wyraźne czerwone oczy, które wyglądają jakby były przezroczyste. Dzieje się tak dlatego, że w oczach brown fallow nadal widoczna jest eumelanina słabej jakości obecna w naczyniówce i siatkówce.

Obecnie pale fallow można znaleźć w rodzaju Agapornis u Agapornis roseicollis, Agapornis taranta i Agapornis fischeri. Podobnie jak w przypadku innych typów fallow te mutanty są raczej słabe. Może nie tak słabe jak brown fallow, które przodują pod względem śmiertelności w pierwszych dniach.

Jeśli stado hodowlane jest właściwie dobrane, możliwe jest wiele kombinacji z mutacją pale fallow. Są hodowcy, którzy od lat włożyli dużo wysiłku i wyhodowali kilka różnych kombinacji. Geert Serlet na przykład, z zachodnioflamandzkiego Oedelem od kilku lat hoduje pale fallow Agapornis roseicollis i połączył je już z orange face, turkusem, aqua, *blue*, fioletem i to w połączeniu z opaline albo nie. Innymi słowy: prawie wszystkie możliwe kombinacje.

Jak dobrze wiemy, kombinacje palle fallow z innymi mutacjami eumelaniny są bezcelowe.

 

Pale fallow Agapornis roseicollis

Zgodnie z istniejącą literaturą ten typ fallow został po raz pierwszy zaobserwowany u A. roseicollis w 1977 roku.

Pale fallow Agapornis roseicollis jest żółtym ptakiem o jasnozielonej poświacie na upierzeniu. Kuper wydaje się być bardziej matowy niż o typu dzikiego. Typowe dla pale fallow są jaskrawoczerwone oczy, ale także charakterystyczny zielonkawy odcień na dolnej części ciała. Łapy są bladoróżowe, a pazurki w kolorze rogów. Maska pozostaje niezmieniona w porównaniu z typem dzikim pod względem rozmiaru i koloru. Pale fallow można łączyć u Agapornis roseicollis z dark factor, orange face, pale headed, opaline, aqua i turkusem. W połączeniu z dark factor różnicę widać wyraźnie tylko w kolorze kupra. Kiedy pale fallow jest połączony z mutacją PPR (Partialy Psitacine Reduction) lub *blue*, poświata niebieska lub aqua na dolnej części ciała jest nadal wyraźnie widoczna.

 

Pale fallow u Agapornis fischeri

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiły się liczne doniesienia o pale fallow Agapornis fischeri.

Pale fallow Agapornis fischeri można pomylić z pastelowym A. fischeri ale jeśli przyjrzymy się uważniej, od razu zauważymy jaskrawoczerwone oczy.

Jeśli porównać brown fallow i pale fallow u A. fischeri, zobaczymy następujące różnice:

- Barwa upierzenia jest bardziej wybielona u pale fallow niż u brown fallow.
- U pale fallow lotki są białe, ale szarobrązowe u brown fallow.
- Czerwone oczy są bardziej charakterystyczne u pale fallow niż u brown fallow.

Typowego zielonego odcienia dolnej części ciała, który można zaobserwować u pale fallow Agapornis  roseicollis, nie ma u pale fallow Agapornis fischeri. U Agapornis fischeri występuje redukcja eumelaniny z tyłu głowy, co powoduje uwydatnienie obecności czerwonej psittaciny (choć w ograniczonej ilości).

 

Opracowano na podstawie książki : "Lovebirds Compendium" - 2016 - Dirk Van den Abeele