Do tej pory (2016) mutację tą znaleziono tylko u Agapornis roseicollis.

Cynamon

Cynamon jest mutacją recesywną sprzężoną z płcią, w której, w przeciwieństwie do typu dzikiego, zamiast czarnej eumelaniny powstaje cynamonowo-brązowa eumelanina. Można to wyraźnie zaobserwować na przykład na lotkach tych ptaków - zamiast czarne, są brązowe.

 

Ptaki cynamonowe rodzą się z czerwonymi oczami, które po kilku dniach ciemnieją. Ponieważ eumelanina w rdzeniu pióra jest brązowa, pióra pochłaniają mniej światła - stąd rezultatem końcowym na ciele jest kolor zielono-laurowy zamiast normalnego zielonego koloru. Lotki są całkowicie brązowe, również nogi i pazurki mają wyraźny brązowy odcień. Eumelanina w oczach jest również ciemnobrązowa, jednak nie widać tego tak wyraźnie.

Pomimo tego, że cynamon jest właściwie „prostą mutacją”, wciąż istnieje sporo nieporozumień. W rezultacie niektóre fenotypy są nadal niesłusznie uważane za cynamon. Wielu hodowców twierdzi tak na podstawie brązowych lotek. Ale to nie wystarczy, aby nazwać je cynamonem. Pamiętajmy też, że ptak urodzony z czerwonymi oczami, które później ciemnieją, nie jest z definicji cynamonem. Istnieje wiele mutacji z taką cechą. Sugeruje to jedynie, że jest to mutacja typu „albinizm”.

Wymagania, które należy spełnić, zanim będzie można nazwać mutanta cynamonem, to:

- mutant musi dziedziczyć SL recesywnie;
- utworzona eumelanina musi być brązowa;
- o ile wiadomo, nie jest znany żaden inny allel genu cynamonu.

Cynamon Agapornis roseicollis

Pierwszy cynamon Agapornis roseicollis urodził się prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. Kiedy dokładnie i u którego hodowcy nie udało się do tej pory ustalić. Co do kraju pochodzenia możemy być dość pewni, ponieważ wcześniej używano nazwy „cynamon amerykański”. W tamtych czasach zwyczajowo włączano do nazwy mutacji kraj pochodzenia: amerykański cynamon, duński pied itp. Ponieważ istnieje tylko jedna prawdziwa mutacja cynamonowa, dziś nazywa się go po prostu „cynamonem”.

Ogólny kolor zwykle zielonych piór u A. roseicollis jest zielono-laurowy. Lotki są brązowe, łapy i oczy brązowawe. Maska zachowuje swój normalny czerwony kolor.

cynamon 1 cynamon 2

Połączenie z zielonymi i dark factor daje w rezultacie cynamon green, cynamon D green i cynamon DD green. W połączeniu na przykład z aqua będzie to cynamon aqua, cynamon D aqua i cynamon DD aqua itd.

Cynamon nie stwarza żadnych problemów hodowlanych, podobnie jak inne mutacje związane z płcią. To bardzo energiczne ptaki. Cynamon jest mutacją eumelaniny i dlatego powinien być łączony tylko z mutacjami nie-eumelaniny.

cynamon blue opaline  cynamon szek dominujący 

 

Opracowano na podstawie książki : "Lovebirds Compendium" - 2016 - Dirk Van den Abeele