W 2004  MUTAVI otrzymało zgłoszenie o możliwej nowej mutacji u Agapornis fischeri.

Z połączenia green x NSL ino green narodziło się zielone młode o odmiennym kolorze. Ptak był wyraźnie ciemniejszy na skrzydłach, inny był też ogólny kolor ciała. Było widoczne, że rozgraniczenie skrzydeł i płaszcza było bardzo wyraźne. Płaszcz (między skrzydłami) miał jaśniejszy kolor, przez co na plecach widoczny był wyraźny wzór w literę V.

Międzynarodowe dochodzenia wykazały, że do tej pory nie była znana porównywalna mutacja u żadnego gatunku.

euwing violet d blue

Ponieważ MUTAVI nie chciało wyciągać pochopnych wniosków, ponownie przeszukano archiwa i ponownie dokładnie zbadano slajdy sekcji piór.

MUTAVI musiało podjąć decyzję. Zdecydowano się na nazwę euwing (jest to kombinacja Eumelanin i Wing) - co wyraźnie odnosi się do dodatkowej ilości eumelaniny w skrzydłach tego mutanta DF.

Nazwa została zaakceptowana na całym świecie i może być używana zarówno w zielonej, jak i niebieskiej serii. Mutacja euwing  jest dziedziczona jako niekompletna dominacja, co w połączeniu z zielonym daje nam SF lub DF euwing green, u niebieskich będzie to SF lub DF euwing blue. 

Niedługo później euwing podbił serca wielu hodowców i ta mutacja rozprzestrzeniła się na cały świat.

Po tym, jak doniesiono o euwing Agapornis fischeri, było tylko kwestią czasu, zanim pierwszy ewing A. nigrigenis pojawił się w wyniku transmutacji. Wkrótce pojawił się również pierwszy euwing A. personatus.

euwing blue personatus

W lutym 2016 pojawiły się zdjęcia Agapornis taranta z wyraźnym wzorem euwing.

Ponieważ euwing jest mutacją eumelaniny, powinno się ją łączyć tylko z mutacjami "nie-eumelaniny."

 

Opracowano na podstawie książki : "Lovebirds Compendium" - 2016 - Dirk Van den Abeele