Mutacja dilute jest obecna u nierozłączek od dawna, choć pod różnymi innymi nazwami. W zależności od gatunku nazywano je japońską wiśnią, japońską żółtą, dilute, suffused, deep dilute itp. -  w niektórych przypadkach nawet pastelami.

Naturalnie dilute pojawiło się w rodzaju Agapornis u Agapornis roseicollis, Agapornis lilianae, Agapornis nigrigenis i prawdopodobnie nawet Agapornis taranta. W ciągu ostatnich lat można jednak regularnie spotkać tą mutację u A. fischeri i A. personatus, ale powstały one w wyniku transmutacji.

Gdy ustalano nazwy międzynarodowe, wybór nazwy dla tej mutacji nie był trudny. Typowy wzór pigmentacji tej mutacji jest znany w świecie naukowym od dziesięcioleci. Tak więc przyjęto już istniejącą nazwę dilute jako nazwę międzynarodową.

Dziedziczenie dilute jest autosomalne recesywne.

W tej mutacji wizualny efekt eumelaniny obecnej w upierzeniu ciała zniknął na około 80% lub 90%. Z tego powodu ptak będzie miał bardzo  jasnozieloną barwę (prawie żółtą). Ten kolor jest zwykle określany jako żółty z jasnozielonym odcieniem. Lotki są jasno szare. Oczy, nogi i pazurki pozostają nienaruszone w dilute w porównaniu z typem dzikim gdyż komórki pigmentowe w skórze są nienaruszone.

 

Dilute Agapornis roseicollis

Według istniejącej literatury mutacja ta powstała w Japonii w 1954 r. w kolekcji pana Masaru lwata, inne źródła podają 1967r. Pewne jest, że ta mutacja u nierozłączek powstała najpierw w parze A. roseicollis w Japonii. Stąd pierwotna nazwa tej mutacji wśród A. roseicollis: japońska żółta, japońska złocista wiśnia lub japońska wiśnia.

Ogólny kolor ptaka to żółty z jasnozielonym odcieniem. Jasnoszare lotki, jasnoniebieski kolor kupra. Oczy, nogi i pazurki pozostają niezmienione w porównaniu z typem dzikim. Kolor maski i dziób są również identyczne z typem dzikim. Hodowla tych ptaków u A. roseicollis może być dość trudna, ponieważ niektóre samice nie są w stanie wydać płodnych jaj. Przyczyna tego nie jest jeszcze znana. Piszę „niektóre” samice, ponieważ obecnie można znaleźć samice, które dobrze się rozmnażają i nie mają problemów z płodnością. Inne mogą czasami mieć gniazda z niezapłodnionymi jajami, ale w następnym gnieździe wszystkie jaja okazują się zapłodnione. Być może, problem jest związany z wysokim odsetkiem chowu wsobnego występującym w tej mutacji. Gen powiązany z płodnością może być powiązany z genem dilute. Dlatego ważne jest, aby zawsze krzyżować te mutanty z niespokrewnionymi ptakami typu dzikiego i kontynuować hodowlę przy użyciu szpaltów. Liczba hodowców tej mutacji na świecie jest niewielka. W rezultacie są bardzo rzadkie. Szkoda by było, gdyby ta piękna mutacja zniknęła u A. roseicollis.

dilute roseicollis

 

Dilute Agapornis nigrigenis

Dilute A. nigrigenis jest głównie żółtawy z jasnozielonym odcieniem. Lotki są jasnoszare, a kuper ma zielony odcień. Maska jest bardzo jasnoszara, co powoduje, że leżąca pod nią czerwona psittacina jest wyraźnie widoczna. Największą koncentrację tego ciemnego odcienia można znaleźć na policzkach. Kolor dzioba jest taki sam jak w typie dzikim. Oczy, nogi i pazurki są również identyczne z typem dzikim. W przeciwieństwie do dilute u A. roseicollis nie ma wielu problemów z płodnością i żywotnością dilute A. nigrigenis. Jako mutant eumelaniny dilute można łatwo łączyć z ptakami z serii niebieskiej, łączyć ze slaty lub fioletem. Kombinacje z innymi mutacjami eumelaniny są wykluczone i niepożądane.

Dilute Agapornis lilianae

Dilute Agapornis lilianae są żółte z jasnozielonym odcieniem. Pomarańczowo-czerwony kolor maski pozostaje bez zmian, lotki są szare, a oczy, nogi i pazurki mają normalny ciemny kolor. Dziób jest czerwony jak u dzikiego typu i rozjaśnia się w kierunku nasady. Podobnie jak w przypadku dilute Agapornis nigrigenis mutanty te są bardzo silne i ich rozmnażanie nie stwarza problemów.

Dilute Agapornis fischeri

Dilute A. fischeri powstał w wyniku transmutacji. Ptaki te są żółte z jasnozielonym odcieniem. Pomarańczowo-czerwony kolor maski A. fischeri pozostaje niezmieniony w porównaniu z typem dzikim. Dziób jest identyczny z typem dzikim, lotki są szare, a oczy, nogi i pazurki mają normalny ciemny kolor. Kuper jest jasnoniebieski.

Poniżej kilka przykładów kombinacji mutacji dilute z innymi mutacjami u agapornis fischeri

fischeri dilute czac fischeri dilute D blue

fischeri dilute SF euwing SF violet D blue fischeri dilute SF violet D blue

Dilute Agapornis personatus

Jest żółty z jasnozielonym odcieniem, kolor głowy jest bardzo jasnoszary, a czerwona psittacina obecna w upierzeniu maski u A. personatus jest nadal wyraźnie widoczna. Lotki są szare. Oczy, nogi i pazurki są identyczne jak w typie dzikim. Podobnie jak kolor dzioba, który pozostaje niezmieniony w porównaniu z typem dzikim. Kuper jest jasnoniebiesko-szarawy.

personata dilute zielony 

Dilute dziedziczy autosomalnie recesywnie, więc zarówno samce, jak i samice mogą być szpaltami.

Dilute to mutacja eumelaniny. Dlatego kombinacje z innymi mutacjami eumelaniny są niewskazane. W A. roseicollis możemy łączyć dilute z dark factor, aqua, turkus, *blue*, orange face, pale headed i opaline.

Połączenie z pale headed

Możliwych jest wiele fenotypów. Można hodować ptaki, które są albo SF (jednoczynnikowe), albo DF (podwójne) pale headed. Można też dodać jeden lub dwa dark factor, a więc mnóstwo wyzwań.

 

U gatunków z białą otoczką oka dilute można również łączyć z blue. Gwarantuje to bardzo piękne jasnoniebieskie ptaki. U dilute blue A. nigrigenis i A. personatus nadal możemy zaobserwować bardzo jasnoszarą maskę. Cecha, której nie ma w dilute blue A. lilianae i A. fischeri, które muszą mieć śnieżnobiałe maski. Ponadto obecne są typowe szare lotki. Oczy, nogi i pazurki są takie same jak w typie dzikim.

dilute personatus blue

 

Opracowano na podstawie książki : "Lovebirds Compendium" - 2016 - Dirk Van den Abeele