Kalina "Mariesi"

Jest połowa października. Mamy już za sobą pierwsze przymrozki ale prawdopodobnie mamy też przed sobą jeszcze piekną złotą polską jesień.

Wiosną i na początku lata zaczynamy kupować rośliny jednoroczne z przeznaczeniem do donic na taras, balkon czy nawet ustawionych bezpośrednio w ogrodzie.

okrycie 31 miniJednym ze sposóbów ochrony roślin na zimę jest wykorzystanie agrowłókniny - białej. 

Jest to popularna metoda zabezpieczenia niektórych roślin przed mrozami ...

stroiszBardzo estetyczny i jednocześnie chyba najłatwiejszy w zastosowaniu (o ile uda nam się zdobyć tanio odpowiednią ilość gałązek świerkowych lub jodłowych - nie wynosząc ich z lasu) sposób ochrony roślin na zimę. Stosowany głównie w przypadku roślin niskich. Wystarczy zwyczajnie rozłożyć gałązki stroiszu grubszą lub cieńszą warstwą na roślinach, które chcemy chronić. Na dodatek bardzo łatwo i szybko można go usunąć w razie potrzeby.

chocholJest bardzo naturalnym sposobem ochrony roślin na zimę. W moim odczuciu wprowadza przyjemny sielski nastrój do naszego ogrodu w czasie zimy.

Ja wykorzystuję go na dwa sposoby. Jako typowy "stojący chochoł" do osłony małych krzewów (w moim przypadku np. młodego śniegowca wirginijskiego) oraz jako mata do ochorny rozpiętych na trejażu róż pnących.

Można również z powodzeniem układać taką matę na małych roślinach (np. wrzosach czy lawendach).

Większość roślin w naszych ogrodach przetrwa zimę bez żadnych specjalnych zabiegów. Z pewnością jednak u wielu z nas znajdą się i takie, które mogą mieć z tym problem, szczególnie podczas zim mroźnych ale ze znikomą ilością opadów śniegu a zimy takie, zdarzają się w naszym kraju coraz częściej.