Wiosną i na początku lata zaczynamy kupować rośliny jednoroczne przeznaczone do donic

na taras, balkon czy nawet ustawionych bezpośrednio w ogrodzie.

Mówię o pelargoniach, begoniach, surfiniach i wielu innych. Kupujemy bulwy (kłącza) lub małe sadzonki. Teraz trzeba je wsadzić do donic.

Ozdobne kształty ceramicznych donic często powodują, że donice te są większe niż jest to niezbędne dla wsadzanych roślin, głównie za głębokie. Wypełnianie ich podłożem jest pewnego rodzaju marnotrawstwem (podłoża a zatem i pięniędzy). Są różne sposoby wypełniania dna donic - np. keramzyt lub żwir - co ma zmniejszyć ilość zużytego podłoża a jednocześnie zapewnić odpowiedni drenaż.

Ja wymyśliłem sobie jeszcze inny sposób. Wykorzystuję do tego plastykową doniczkę (produkcyjną, taką w której kupuje się rośliny) - może nawet bezpośrednio tą w której kupiliśmy akurat wsadzaną roślinę. Mam ich wiele, bo od początku istnienia ogrodu nigdy nie wyrzucałem tych, w których kupowałem młode roślinki. Tak więc ustawiam taką doniczkę lub kilka małych doniczek do góry dnem, na dnie donicy ceramicznej. Czasami przestrzeń po bokach uzupełniam korą - jeśli mam akurat pod ręką. Dopiero na to sypię cienką warstwę podłoża, ustawiam sadzoną roślinę i uzupełniam podłożem. Rozmiar a głównie wysokość wykorzystanych doniczek zależy od wielkości donicy ceramicznej oraz od głębokosci systemu korzeniowego rośliny wsadzanej. Oczywiście w przypadku sadzenia dużych roślin do bardzo dużych donic może się to nie sprawdzić bo platyskowe "wkłady" zwyczajnie zapadną się pod ciężarem ziemi je przykrywającej.

Jakie korzyści to nam przynosi:

1 - mniejsze zużycie podłoża - gdy do wsadzenia mamy kilkanaście donic różnica robi się istotna;

2 - mniejszy ciężar donicy (część wypełnienia to przecież powietrze) a donice w ogrodzie, czy na tarasie dość często przestawiam z miejsca na miejsce i ciężar keramzytu lub żwiru, który byłby użyty do wypełnienia jest odczuwalny;

3 - zachowuję dobry drenaż, doniczki mają przecież dziurki.

Minusy - nie dostrzegam.

donica wsadzanie 1 mini