Jest bardzo naturalnym sposobem ochrony roślin na zimę.

chocholW moim odczuciu wprowadza przyjemny sielski nastrój do naszego ogrodu w czasie zimy.

Ja wykorzystuję go na dwa sposoby. Jako typowy "stojący chochoł" do osłony małych krzewów (w moim przypadku np. młodego śniegowca wirginijskiego) oraz jako mata do ochorny rozpiętych na trejażu róż pnących.

Można również z powodzeniem układać taką matę na małych roślinach (np. wrzosach czy lawendach).

Gdy ustawiam pionową osłonę to wzmacniam ją drutami a czasami również cegłami. Druty wbijam w ziemię pionowo, dokoła rośliny. Takie zabezpieczenie chroni przed przewróceniem czy nawet "porwaniem" chochoła przez silniejsze wiatry, które ze względu na jego sporą powierzchnię działają silnie i mogłyby wywracając osłonę połamać co mniejsze lub słabsze krzewy. Od góry można zostawić  otwór, pozwalając aby śnieg czy deszcz przez niego wpadał  lub można też go "zamknąć", dając jeszcze lepszą izolację ale odcinając śnieg, który też może być przydatną "kołderką" ochronną.

Trejaże mam ustawione blisko ściany budynku dlatego od jednej strony są już w pewnym sensie osłonięte od mroźnych zimowych wiatrów. Matę słomianą rozwijam od strony ogrodu na całą szerokość trejażu. Przywiązuję sznurkami na końcach i powstaje w ten sposób "słomiana ściana" chroniąca róże. Jeśli mamy odmiany róż szczególnie wrażliwe na zimne wiatry (mróz) można na matę słomianą założyć (przymocować) np. cieniówkę, która dodatkowo powtrzyma przenikanie wiatru. Poniżej fotografie obrazujące osłonę trejaży. Widoczne są druty wspierające chochoła ora sznurki, którymi wiążę matę słomianą do trejażu.

chochol 2012 12 09 16 minichochol 2012 12 09 19 minichochol 2012 12 09 18 mini

Matę słomianą można również wykorzystać do przykrycia bardzo niskich roślin kładąc ją zwyczajnie na ziemi. Przydaje się tylko czymś ją umocować aby nie "zmieniła" swojego położenia. Na zdjęciu przykład takiego wykorzystania - chroniona jest dziwnie rosnąca, niemalże płożąca budleja a jako zamocowanie posłużyły druty, które utrudniają psu przebieganie po krzewie.

chochol 2012 12 09 17 mini