Obecnie w sprzedaży można znaleźć dość szeroki wachlarz rodzajów karmników ale sądzę, że zrobienie samemu przynajmniej jednego sprawi nam dodatkową przyjemność. Ja wykorzystuję kilka kupionych ale mam też dwa zrobione przez siebie i przedstawię je tutaj.

Wykonanie tradycyjnego karmnika nie jest trudne i chyba nie wymaga  szczególnych wyjaśnień. Dlatego ograniczę się do krótkiej foto-relacji z minimalną ilością komentarza.

Co nam potrzeba? Materiał - najlepiej drewno, które jest łatwe w obróbce i ma naturalny wygląd więc pasuje do ogrodu - zatem trochę sklejki, kilka listewek. Podstawowe narzędzia majsterkowicza oraz klej do drewna (np. "Wikol").

Kolejne etapy wykonania karmnika standardowego prezentują poniższe fotki.

 karmnik duzy 01karmnik duzy 04karmnik duzy 06karmnik duzy 07karmnik duzy 09

 

Mój jest troszkę udziwniony bo dach można robić zwyczajnie z jednego kawałka sklejki. Cały karmnik należy zabezpieczyć lakierem do drewna lub inną emulsją ochronną. Mówi się, że musi to być lakier lub farba ekologiczna ale jakoś nie wobrażam sobie aby nawet pomalowany zwykłym lakierem rozpuszczalnikowym po pełnym wyschnięciu miał w jakiś sposób szkodzić ptakom. Może się mylę ale wydaje mi się, że co ma wywietrzeć to wywietrzeje podczas schnięcia a potem karmnik i tak jest w bardzo przewiewnym miejscu więc przyznaję się, że ja akurat tym się tak bardzo nie przejmuję.

Po pewnym czasie użytkowania mam swoje spostrzeżenia i oto kilka wad, które ma mój karmnik. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą komuś uniknąć podobnych mankamentów.

Po pierwsze - słupki podtrzymujące dach są za blisko narożników i trudno jest dobrze wyczyścić karmnik w samych kącikach.

Po drugie - brzegi są zbyt niskie i ptaki rozsypują ziarno.

Po trzecie - patyczki do siadania wokół "podłogi" są zbyt blisko.

Po czwarte dach jest zbyt spiczasty (wysoki) w stosunku do swojej powierzchni a jednocześnie za mało wystaje poza obrys przez co nieskutecznie chroni ziarno przed deszczem czy śniegiem zacinającym lekko z boku.

 

Drugim karmnikiem, który używam i wykonałem sam jest karmnik "kombinowany". Wpadłem na pomysł wykonania takiego karmnika podczas prowadzenia obserwacji, które nasiona są bardziej lub mniej lubiane przez ptaki. Pozwala on podać trzy rodzaje, blisko siebie a jednocześnie rozdzielnie.  Dzięki temu ptaki mają do każdego z nich taki sam dostęp więc szybkość wyjadania zależy tylko od ich upodowań i potrzeb. Ścianki boczne z pleksi pozwalają obserwować ilość ziarna w karmniku nawet z pewnej odległości.