Budowanie karmnika

Obecnie w sprzedaży można znaleźć dość szeroki wachlarz rodzajów karmników ale sądzę, że zrobienie samemu przynajmniej jednego sprawi nam dodatkową przyjemność. Ja wykorzystuję kilka kupionych ale mam też dwa zrobione przez siebie i przedstawię je tutaj.

Czytaj więcej...

Dokarmianie ptaków.

sroka 2010 05 05 024 miniJest połowa listopada. Mam nadzieję, że każdy ogrodnik amator pomyślał już o zimowym dokarmianiu ptaków. Jeśli nie, to jest już najwyższa pora aby się do tego przygotować.

Na początek należy zastanowić się jakich gatunków się spodziewamy - może pomogą obserwacje z poprzednich lat. Będzie to miało wpływ na decyzję czym dokarmiać lub jaki karmnik wybrać (zrobić). Pamiętajmy, że jeśli już zdecydujemy się na dokarmianie to trzeba konsekwentnie kontynuować w tym trudnym dla ptaków okresie. Miejsce na karmnik należy wybrać rozsądnie. Z jednej strony dobrze jest ustawić (zawiesić) karmniki w miejscu dobrze widocznym z domu a obserwacja ptaków krzątających się podczas jedzenia dostarczy nam wielu miłych wrażeń.

Czytaj więcej...

Rodzaje karmników.

Chcąc dokarmiać ptaki trzeba mieć im gdzie ten pokarm podawać. Obecnie w sprzedaży można spotkać wiele różnego rodzaju karmników. Który wybrać?

Czytaj więcej...

"Szkodniki" w ogrodzie.

O jakich "szkodnikach" mowa? Nie o tych owadzich ale o tych większych.

Wczesną wiosną chyba pierwsze co rzuca nam się w oczy niekorzystnie to kopce kretów. Kiedy wreszcie ziemia rozmarznie te małe ssaki wzmagają swoją aktywność na powierzchni. Zostajemy obdarowani mniejszymi i większymi kopcami na naszych "wypieszczonych" trawnikach. 

Czytaj więcej...

Budka dla ptaków

Wierzę w to, że zimą dokarmialiście ptaki w swoibudka dla szpakach ogrodach. Jednak nie pora teraz o tym pisać bo przecież mamy już początki wiosny. Do sprawy karmników i dokarmiania wrócę jesienią choć przyznam, że ja dokarmiam ptaki przez cały rok. Są zwolennicy i przeciwnicy całorocznego dokarmiania ale tej nieustającej i nierostrzygniętej dyskusji chyba nie ma sensu tutaj powielać. Pomyślmy w tej chwili raczej o "zaproszeniu" ptaków do zamieszkania w naszym ogrodzie w okresie letnim. Bardzo dobrym do tego sposobem jest stworzenie im warunków do zagnieżdżenia w naszym sąsiedztwie.

Czytaj więcej...

Fauna w ogrodzie

Niektórym mniej a iWażkannym więcej ale potrzeba czasu aby zrozumieć i dostrzec, że ogród to nie tylko rośliny.

A to takie proste, wystarczy czasami się zatrzymać i spojrzeć w górę aby dostrzec ptaka nad swoją głową, pochylić się lub przykucnąć aby zauważyć intensywne życie owadów wśród naszych roślinek czy przystanąć przy oczku wodnym i zajrzeć w jego głąb. Podpatrywanie tego co na codzień umyka naszej uwadze jest niezwykle intrygujące.

Przyglądając się owadom zaczniemy być może podziwiać i poznawać ich mikroświat, którego częścią staje się nasz ogród.

Gdy uda nam się zachęcić ptaki do częstego odwiedzania naszego ogrodu to nie tylko będziemy mieli okazję podziwiać ich zachowanie czy śpiew ale również może to przynieść wymierne korzyści - wiele owadów, szkodników roślin jest przysmakiem niektórych ptaków - łączymy zatem przyjemne z pożytecznym.